Konkurs Zwiadowcy są światu potrzebni – znamy zwycięzców!

ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI - po materiałach, które otrzymaliśmy od bibliotekarzy z całej Polski, nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości. Zaskoczyliście nas, wzruszyliście i sprawiliście, że niejeden raz zadrżały nam serca. W ramach III edycji konkursu, bibliotekarze i młodzi śmiałkowie, którzy weszli w skład korpusów zwiadowczych, wspólnymi siłami zorganizowali SETKI AKCJI POMOCOWYCH! Drużyny zwiadowcze wsparły domy dziecka, hospicja, domy seniorów, rodziny w potrzebie oraz schroniska i przytuliska dla zwierząt.

Mili uczestnicy, drogie uczestniczki konkursu Wydawnictwa Jaguar,

serdecznie dziękujemy Wam za każdą wystawę promującą kultowy cykl Zwiadowcy Johna Flanagana, za każdą wspaniałą akcję, ogrom empatii i chęci, by wspierać, pomagać i czynić świat lepszym! Chylimy czoła przed Waszą zaradnością i niespożytą energią, które wykorzystaliście, by CZYNIĆ DOBRO. Po tym właśnie można poznać prawdziwego ZWIADOWCĘ i prawdziwą ZWIADOWCZYNIĘ – podobnie jak Wy, nigdy nie zostawiają innych w potrzebie. Z całego serca dziękujemy także niestrudzonym koordynatorkom i koordynatorom wszystkich wspaniałych akcji, które odbyły się pod szyldem ZWIADOWCÓW. Macie wielkie serca!

Oto oni, dumni ZWYCIĘZCY i dumne ZWYCIĘŻCZYNIE TEGOROCZNEJ, III EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WYDAWNICTWA JAGUAR!

Nagrody główne:

 • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży - za zorganizowanie wyjątkowych i niezwykle potrzebnych zajęć dla gości z niepełnosprawnością ze Środowiskowego Domu Samopomocy, by zaprezentować im cenne zwiadowcze umiejętności i pokazać jak ważne jest dążenie do samodzielności, wytrwałość, współpraca i opieka nad słabszymi.
 • Biblioteka szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Gdańsku - zbiórka musów i chusteczek nawilżających dla lokalnego Domu Dziecka, znakomite zaplanowanie całego przedsięwzięcia oraz skuteczne propagowanie akcji wśród rówieśników.
 • Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie - szkolny kiermasz przysmaków połączony z akcją LISTY Z DOMU DZIECKA, by znaleźć darczyńców spełniających marzenia dzieci i odpowiadający na ich doraźne potrzeby (buty i kurtki na zimę), zorganizowanie szkolnej zbiórki słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka oraz zbiórki karmy na rzecz schroniska dla zwierząt.
 • Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Woli Rzędzińskiej - uporządkowanie zaniedbanych grobów przed świętem zmarłych, cykliczne odwiedziny w Rodzinnym Domu Małego Dziecka i poświęcenie dzieciom czasu: wymyślenie zabaw, czytanie, nauka tańca, zbudowanie więzi emocjonalnej z dziećmi.
 • Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Wincentego Rogali w Karsinie - zorganizowanie cyklicznej akcji ,,Słodkie Czwartki”, przygotowanie muffinek, babeczek, ciasteczka na słodkie czwartkowe przerwy i przekazywanie dochodu z akcji na rzecz Hospicjum Dziecięcego w Gdańsku lub osobom, rodzinom, które znajdują się w potrzebie i mieszkają na terenie gminy.
 • Biblioteka szkolna Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi - zbiórka karmy i koców dla Schroniska dla Zwierząt w Łodzi, przygotowanie i rozwieszenie własnoręcznie zrobionych plakatów, koordynacja zbiórki i jej nagłaśnianie, częstowanie darczyńców słodyczami.
 • Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie - zorganizowanie Nocy Zwiadowców, w całości poświęconej twórczości Johna Flanagana, wymyślenie serii kreatywnych gier i zabaw oraz wspaniałej scenografii, stworzenie unikalnej gry planszowej i wystawy prac plastycznych, promowanie cyklu na szeroką skalę wśród społeczności szkolnej.
 • Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie - stworzenie uroczego Kącika Zwiadowców-Psiadowców i zorganizowanie wielkiej zbiórki karmy na rzecz domu tymczasowego dla zwierząt „Arka Nadziei”.
 • Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej – organizacja szeregu akcji pomocowych wśród lokalnej społeczności, m.in. spacer serc i wsparcie zbiórki charytatywnej słodkości dla Agatki, organizacja zabaw dla dzieci na terenie szkoły: zwiadowczy tor przeszkód, konkurs na najciekawszy strój.
 • Biblioteka szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy – szereg akcji pomocowych m.in. zbiórka funduszy dla rodziny potrzebującej pomocy (kiermasz ciast), liczne akcje edukacyjne: warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, żywe lekcje historii, akcje ekologiczne: sprzątanie świata.


WYRÓŻNIENIA

ZŁOTE MEDALE (PO PIĘĆ DOWOLNYCH KSIĄŻEK WYDAWNICTWA JAGUAR) otrzymują:

 • Filia nr 23 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu - szereg szkoleń dla najmłodszych zwiadowców.
 • Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach - akcja wyprowadzania na spacer psów ze schroniska Sierściuch oraz pomoc w nauce innym uczniom.
 • Filia w Harklowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z/s w Waksmundzie – liczne akcje na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej wspaniałej grupy Podhalańskich Rangersów.
 • Biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Łobżenicy – akcja edukacyjna na rzecz ochrony lasów.
 • Filia w Łękach Górnych MBP w Pilźnie – wielka akcja sprzątania świata.
 • Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. KEN w Zaborzu - akcja porządkowania cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu.


SREBRNE MEDALE (PO CZTERY DOWOLNE KSIĄŻKI WYDAWNICTWA JAGUAR) wędrują do:

 • Biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej im. Joachima Lelewela w Jakubowicach Konińskich - akcja uświadamiająca mająca na celu polepszenie warunków bytowych psów w najbliższej okolicy.
 • Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach - akcja czytania bezdomnym kotom, by zwrócić uwagę na problem bezdomności zwierząt i go nagłośnić.
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego w Opolu Lubelskim – uszycie pelerynek z kapturami, wzorowanych na tych które noszą bohaterowie z książek Johna Flanagana oraz przekazanie ich lokalnej bibliotece do akcji promocyjnych i edukacyjnych.
 • Biblioteki Publicznej w Miłakowie – zorganizowanie akcji rozdawania opasek odblaskowych z cytatami z serii „Zwiadowcy”, by zapobiec wypadkom z udziałem pieszych, którzy byli niewidoczni po zmroku.
 • Biblioteki szkolnej I LO w Koszalinie - organizacja jesiennego koncertu międzypokoleniowego w Dziennym Domu Pomocy „Złoty Wiek” w Koszalinie.


BRĄZOWE MEDALE (PO TRZY DOWOLNE KSIĄŻKI WYDAWNICTWA JAGUAR) wysyłamy do:

 • Ekoteki na Żytniej w Warszawie za stworzenie 30 szarpaków – zabawek dla piesków - z materiałów uzyskanych ze starych koszulek.
 • Oddziału dla Dzieci Biblioteki - Centrum Kultury w Szczuczynie - za misję #ZwiadowcyPozytywnychEmocji polegającej na przekazywanie swoim przyjaciołom i rodzinie pozytywnych emocji w formie krótkich wiadomości.
 • Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Fryderyka Chopina w Jeleniej Górze -zorganizowanie wielkiej szkolnej akcji „Gdyby Zwiadowcy żyli dzisiaj…”.
 • Biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce - drużyna Zwiadowców uczyła się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, układania w pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytacji.
 • Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 42 - Biblioteka na Biskupiej w Warszawie - za stworzenie mapy z najciekawszymi miejscami polecanymi w okolicy i rozdawanie jej użytkownikom biblioteki jako inspirację.


Na koniec chcemy podkreślić jedno: WSZYSCY JESTEŚCIE ZWYCIĘZCAMI. Do wszystkich Was wróci dobro, które podarowaliście innym, organizując fantastyczne i niesamowicie potrzebne akcje - dzieląc się z innymi, edukując ich i wspierając.

Do wszystkich uczestników konkursu „Zwiadowcy są światu potrzebni” wkrótce wyślemy mały bonus w podziękowaniu za trud i serce włożone w przygotowanie zadań konkursowych.

Serdecznie gratulujemy i do usłyszenia za rok!