John Flanagan

Urodzony i wychowany w Sydney w Australii, John Flanagan od dzieciństwa marzył o tym, by zostać pisarzem. Nie było łatwo. Pracował w agencji reklamowej, ale dopiero satyryczny wiersz opisujący paskudnego kolegę zwrócił na niego uwagę przełożonych. Jeden z szefów agencji uznał, że warto zainwestować w młodego pracownika i tak Flanagan dołączył do grona copywriterów.

Przez dwie dekady pisał spoty reklamowe i scenariusze, później zaś trafił do telewizji i został jednym ze współtwórców sukcesu sitcomu Hi Dad!, zasłynął jednak jako autor „Zwiadowców”, serii osadzonych w fantastycznym świecie powieści dla młodzieży.

Flanagan zaczął pisać historię Willa dla swego syna, Michaela, jednak to, co miało być opowieściami na dobranoc, szybko przerodziło się w cykl powieści. Pisarz wraz z żoną mieszka na przedmieściach Manly. Ma troje dzieci i czworo wnuków.

Przygodowe serie Zwiadowcy i Drużyna Johna Flanagana sprzedały się na świecie w ponad 15 milionach egzemplarzy. Książki są dostępne w więcej niż 100 krajach, regularnie goszczą na liście bestsellerów New York Timesa i otrzymują wiele nominacji oraz nagród w Australii i za granicą. John, były scenarzysta telewizyjny i reklamowy, mieszka z żoną przy plaży na przedmieściach Sydney.

fot. © Cameron Barrie

Książki autora